Ushtria e Ukrainës, në aksion (Video)

Trupat ukrainase kanë kryer sulm në aeroportin në afërsi të qytetit Kramatorsk, si dhe janë futur në qytetin Slavyansk. Aktivistët ...

Trupat ukrainase kanë kryer sulm në aeroportin në afërsi të qytetit Kramatorsk, si dhe janë futur në qytetin Slavyansk. Aktivistët kanë raportuar për të vdekur e të lënduar.

Forcat e Ukrainës fillimisht kanë nisur bisedimet me pjesëtarët e ashtuquajtur të Milicisë Kombëtare. 

"Filluan të negociojnë me Milicinë Kombëtare e cila kontrollon aeroportin. Të shtënat me armë filluan papritmas”, kanë thënë pjesëtarët e Milicisë për RIA të Rusisë duke shtuar se janë disa të plagosur e mbase të vdekur. Sipas informatave jozyrtare, katër persona u vranë dhe të paktën dy janë plagosur, transmeton Telegrafi raportet e mediave perëndimore.Anëtarë tjerë të Milicisë Kombëtare e kanë bllokuar hyrjen në Kramatorsk dhe janë të gatshëm për të mbrojtur qytetin.
Sergei Ciplakov nga Milicia ka thënë se po vazhdon “një sulm i madh në Slavyansk”.
“Mjetet e blinduara po futen në qytet. Ka plot ushtarë. Njerëzit janë gati për ta mbrojtur qytetin”.
Nga selia e OKB-së për të drejtat e njeriut në Gjenevë thonë se rusët etnikë vazhdimisht po gënjejnë se po sulmohen për të arsyetuar intervenimin e Rusisë.
“Rrëfimet e tepruara për keqtrajtimin e rusëve, raportet e rrejshme se nacionalistët ukrainas po shkojnë në Krime për të qëruar hesapet me rusët, janë përdorur për të krijuar atmosferë frike për të siguruar mbështetjen e Federatës Ruse”, thuhet në raportin që përmbyllet me ngjarjet e 2 prillit. 
Në anën tjetër, ushtruesi i detyrës së presidenti të Ukrainës, Alexandr Turchinov, pranon se në Donetsk sot në mëngjese kanë filluar aksionet antiterroriste. Ai ka akuzuar edhe një herë Rusinë se synon të destabilizojë shtetin e tij.
"Ata duan zjarr jo vetëm në Donetsk, por në tërë jugun dhe lindjen e Ukrainës”, thotë ai.
Si masa reagimi, Ukraina ka kufizuar furnizimin me ujë të pijshëm për Krimenë, ndërsa zyrtarët perëndimor kanë kërcënuar Rusinë me sanksione të reja nëse vazhdon destabilizimin e Ukrainës. /Telegrafi/

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item