TURQI – Parlamenti miraton ligjin për mbylljen e rrjetit arsimor të Gylenit, rival i Erdoganit

ANKARA, 1 mars /ATSH-AFP/ – Parlamenti turk miratoi mbrëmjen e djeshme një ligj që pezullon nga aktiviteti rrjetin e shkollave private nga t...

ANKARA, 1 mars /ATSH-AFP/ – Parlamenti turk miratoi mbrëmjen e djeshme një ligj që pezullon nga aktiviteti rrjetin e shkollave private nga të cilat shumica e tyre janë drejtuar nga lëvizja e predikuesit me influencë islamike që kryeministri Recep Tayyip Erdogan e akuzon për komplot kundër tij.
Polemika mes Erdoganit dhe predikuesit Fethullah Gylen, i cili banon në SHBA, doli në dritë në muajin nëntor ndërsa qeveria hodhi idenë e mbylljes së këtyre shkollave, të cilat janë një burim i rëndësishëm i të ardhurave për lëvizjen “Hizmet” të Gylenit./

/v.b/  a.jor.

Related

Botë 8969152720935922304

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item