Traktati i harruar, që e fut SHBA-në dhe Britaninë në luftë me Rusinë, nëse preket Ukraina

Një traktat i nënshkruar në vitin 1994 nga Britania dhe SHBA, mund të tërheqë të dy vendet në luftë në rast se trupat ruse ndërhyjnë në Ukra...


Një traktat i nënshkruar në vitin 1994 nga Britania dhe SHBA, mund të tërheqë të dy vendet në luftë në rast se trupat ruse ndërhyjnë në Ukrainë.

Traktati u nënshkrua atëherë nga Bill Clinton, John Major, Boris Yeltsin dhe Leonid Kuchma, drejtuesit e SHBA, Britanisë, Rusisë dhe Ukrainës, dhe u quajt Memorandumi i Budapestit.

Ai ishte pjesë e përpjekjeve për denuklearizimin e ish- republikave sovjetike.

Sir Tony Brenton, që ka shërbyer si ambasador britanik në Moskë nga viti 2004 deri në vitin 2008, thotë se lufta është një opsion i hapur, nëse do i referoheshim këtij memorandumi.

Ai thotë se në memorandum premtohet që të mbrohen kufijtë e Ukrainës, në këmbim të dorëzimit të armëve bërthamore.

Ky zhvillim vjen në një kohë që drejtuesit e Krimesë i kanë kërkuar edhe zyrtarisht ndihmë presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Ndërkohë mbetet ende e paqartë se kujt i përkasin trupat që kanë marrë nën kontroll pikat strategjike në Krime.

Mediat thonë se ata janë trupa rusë.

Nga ana tjetër, presidenti amerikan, Barack Obama i ka dërguar një paralajmërim të fortë Moskës.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar nga raportimet për lëvizje ushtarake të ndërmarra nga Rusia brenda në Ukrainë. Çdo dhunim i sovranitetit të Ukrainës dhe integritetit territorial do të ishte thellësisht destabilizues,” tha Obama.


“Shtetet e Bashkuara do jetë përkrah komunitetit ndërkombëtar për të afirmuar se do të ketë kosto për çdo ndërhyrje ushtarake në Ukrainë”.

Related

Botë 6893717624459466936

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item