Shefi i NATO's paralajmëron Rusinë për Ukrainën

Kreu i NATO-s tha se anëtarët e Aleancës ushtarake perëndimore janë koordinuar për përgjigje në mundësinë e përfshirjes ushtarake të Rusisë ...Kreu i NATO-s tha se anëtarët e Aleancës ushtarake perëndimore janë koordinuar për përgjigje në mundësinë e përfshirjes ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Komentet e tilla erdhën pak pasi parlamenti rus aprovoi përdorimin e forcës ushtarake në Krime.
“Urgjentisht nevojitet de-eskalimi në Krime”, ka shkruar në Twitter, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, AndersFogh Rasmussen.
Rasmussen, i bëri thirrje Moskës që të njoh sovranitetin e Ukrainës, si ish republikë sovjetike, e cila u pavarësua në vitin 1991.
“Rusia duhet të respektoj sovranitetin e Ukrainës, integritetin territorial dhe kufijtë”, ka shkruar tutje në Twitter, Rasmussen./express

Related

Botë 652171969259052924

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item