Referendumi në Krimea, 93 % pro bashkimit me Rusinë. SHBA e BE: Ilegal. Moska: Të hënën kërkojmë aneksimin

Rezultatet e para të referendumit në Krime dëshmojnë që 95%  kanë votuar sot per bashkimin me Rusine. “U kthyem ne shtepi”, “Rusi te dua” – ...


Rezultatet e para të referendumit në Krime dëshmojnë që 95%  kanë votuar sot per bashkimin me Rusine.
“U kthyem ne shtepi”, “Rusi te dua” – jane disa nga thirrjet ne sheshin  Nahimov ne Sevastopol, ku u festua mes flamujve rusë. Referendumi  ka trazuar gjithe planetin, por rezultati ishte i pritshëm. SHBA e BE e kane quajtur menjëherë “ilegal dhe te paligjshem” rezultatin dhe kane lajmeruar sanksione qe do nisin prej neser.
Por Putin qe eshte kthyer tashme ne nje ikone ne Krimea, nuk duket i shqetesuar: “Moska pranon vullnetin e popullit te Krimese” – jane deklaratat e para zyrtare. “Të hënën do kërkojmë aneksimin – ka thënë Putin sipas agjensisë ANSA

Related

Botë 9106517112952692539

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item