Moskë: Protesta për dhe kundër ndërhyrjes në Ukrainë

Policia e Moskës sot i ka arrestuar disa njerëz që protestonin kundër ndërhyrjes ushtarake në Ukrainë. Agjencia e lajmeve Interfax e ka citu...


Policia e Moskës sot i ka arrestuar disa njerëz që protestonin kundër ndërhyrjes ushtarake në Ukrainë. Agjencia e lajmeve Interfax e ka cituar policinë që ka thënë se 40 vetë ishin arrestuar për “përpjekje për shkelje të rendit publik” në protestën afër Ministrisë së mbrojtjes së Rusisë, në pjesën qendrore të Moskës. Grupi për të drejtat e njeriut, Ovdinfo, që i gjurmon arrestimet në demonstrata, tha se numri i protestuesve të arrestuar ishte 100. Protestuesit kundër luftës janë mbledhur edhe në sheshin Manezhnaja afër Kremlinit dhe Sheshit të Kuq, ndërsa policia i kishte rrethuar dhe bllokuar me autobusë të parkuar. Protestuesit mbanin mbishkrime “Jo luftës”, ndërsa disa e mbanin edhe flamurin e Ukrainës. Nga ana tjetër, në pjesën qendrore të Moskës është organizuar një marshim në mbështetje të politikës së qeverisë ruse në Ukrainë, me ç’rast nuk është shënuar asnjë incident. Departamenti i policisë së qytetit të Moskës tha se në tubimin në favor të Kremlinit morën pjesë afro 27 mijë vetë./rel

Related

Botë 8078906073794475797

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item