Frikë nga acarimi i gjendjes në Turqi

Shumë turq nuk e kanë përjetuar personalisht grushtshtetin e 12 shtatorit të vitit 1980 për shkak se mosha mesatare në vend është rret...


Shumë turq nuk e kanë përjetuar personalisht grushtshtetin e 12 shtatorit të vitit 1980 për shkak se mosha mesatare në vend është rreth 30 vjeçar. Megjithatë, ky grusht shteti është ende i gjithëpranishëm në vend. Traumat e përleshjeve të përgjakshme në rrugët e Turqisë dhe arrestimeve masive të mëvonshme, torturave dhe vrasjeve nga ushtria janë edhe sot të pranishme.

Termi "12 shtator" siç quhet në gjuhën politike grushtshtetin i vitit 1980, simbolizon kaosin, dhunën dhe sundimin e ushtarakëve. Mosmarrëveshjet e kohëve të fundit mund ta ringjallin këtë traumë. Vitin e kaluar, kryeministri Rexhep Taip Erdogan iu përgjigj me aksione të ashpra policore protestave kundër një projekti ndërtimi në Gezi Park në Stamboll.
Edhe funerali i të riut Berkin Elvan i cili vdiq këtë javë pasi që kishte qëndruar në komë që nga plagosja vitin e kaluar, rezultoi me dhunë. Erdogan dhe kundërshtarët e tij qëndrojnë në pozicione të papajtueshme përballë njëri-tjetrit tani kur më 30 mars pritet të mbahen në vend zgjedhjet lokale. "Turqia po përjeton një polarizim të paparë", shkruante kolumnistja Nagehan Alci në gazetën "Milliyet" në fillim të marsit.
Ngushëllim i vetëm është se ende nuk janë përdorur armët e zjarrit, Përndryshe polarizimi i përngjan dimensioneve të para 12 shtatorit.
Ndërkohë, situata është përshkallëzuar edhe më tej. As dy javë pas publikimit të komentit të Alcis, 22-vjeçari Buran Karamanoglu u vra me një plumb në kokë gjatë trazirave pas funeralit të Berkin Elvan në Stamboll. Grupi ekstrem i krahut të majtë DHKP-C mori përsipër përgjegjësinë.
Vdekja e Karamanoglus ishte një shok. Pas trazirave të ditëve të fundit disa parti u bën thirrje mbështetësve të tyre për qetësi dhe përmbajtje. Në forumet e internetit turke qarkullojnë apele, në të cilat kërkohet nga njerëzit që të mos merrnin më pjesë në demonstrata deri në një njoftim tjetër, për shkak se ekziston rreziku që provokatorët të shkaktojnë gjakderdhje të reja.
"Një jetë e njeriut është më me vlerë se çdo ideologji", thuhet në një prej apeleve të publikuara në internet. Kritikët e qeverisë e shohin fajin për rritjen e tensioneve sidomos tek Erdogani.
Kryeministri nuk ka shprehur asnjë fjalë ngushëllimi për vdekjen e Berkin Elvans dhe në vend të kësaj u ankua për dëmtimin e zyrës elektorale të partisë së tij, AKP. Protestuesit ai i përshkroi si "vandalë". /Telegrafi/

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item