Yatsenyuk emërohet për kryeministër të Ukrainës

Prijësi i protestave anti-qeveritare në Ukrainë, Arseniy Yatsenyuk është zgjedhur të mërkurën mbrëma për të drejtuar qeverinë e shtetit të k...


Prijësi i protestave anti-qeveritare në Ukrainë, Arseniy Yatsenyuk është zgjedhur të mërkurën mbrëma për të drejtuar qeverinë e shtetit të kapluar nga kriza. Ai do të mbaj postin e kryeministrit deri në zgjedhjet presidenciale të 15 majit. Emërimi i tij është bëri i ditur para dhjetëra mijëra njerëzve bë Sheshin e Pavarësisë në Kiev. Ky shesh ka qenë epiqendër e protestave që zgjatën për tre muaj pandërprerë, dhe që kulminuan me përmbysjen e presidentit Viktor Yanukovych, dhe kabinetit të tij qeveritar. Emërimi i tij pritet të dërgohet të enjten për votim në parlament./rel/

Related

Botë 2927331294527208839

Follow Us

Hot in week

Recent

Comments

Connect Us

item